День голосування на повторних виборах міського голови Рівного 15 листопада 2015 року: оцінка РОГО КВУ

Спостерігачі РОГО «Комітет виборців України» впродовж 15-16 листопада 2015 року проводили комплексне спостереження за ходом дня голосування та процесом підрахунку голосів на повторних виборах міського голови Рівного.


Підготовчі засідання ДВК перед початком голосування та відкриття дільниць
На переважній більшості дільниць Рівного, де побували спостерігачі РОГО КВУ, підготовчі засідання ДВК розпочалися вчасно. Завчасно розпочала свою роботу ДВК 560940 (приміщення ПАТ «Рівнебуд»).


Кворум членів ДВК був наявний на всіх дільницях, де були представники організації.


На кількох дільницях міста не було повністю дотримано порядку проведення підготовчого засідання ДВК: 560978, 560940, 560984.


Як повідомляє спостерігач Рівненського КВУ, ДВК 560984 (приміщення ЖКП «Перспективне») не оголосила про початок підготовчого засідання і загалом воно відбувалося спонтанно і сумбурно. Процедури пломбування та вкидання контрольного листа до кожної скриньки відбувалися непослідовно. Одна зі скриньок для голосування за місцем перебування була опломбована ще до початку підготовчого засідання. За словами голови ДВК, вона залишилася опломбована ще з минулих виборів. Також на цій дільниці під час підготовчого засідання та вже під час голосування в приміщенні перебували особи, які не мають права там знаходитися: міліціонер та представник МНС.


Всі особи, які мають право бути присутніми на підготовчому засіданні, мали можливість скористатися своїм правом.


Суттєвих змін у складах дільничних виборчих комісій Рівного безпосередньо перед днем голосування не було.


Дільниці Рівного відкривалися вчасно для початку голосування.

 

Організація голосування, дотримання встановленого порядку видачі бюлетенів і голосування
Представники Рівненського КВУ не виявили особливих проблем з організацією голосування на дільницях міста. Впродовж усього дня черг на дільницях Рівного не було. Тому сам процес голосування члени виборчих комісій мали змогу організовувати спокійно з дотриманням усіх норм законодавства.

 

 


На дільниці 560974 контрольний лист, який мав би бути вкинутий до малої скриньки, помилково вкинули до великої. Після телефонної консультації юриста організації члени ДВК склали акт і відставили цю скриньку, щоб виборці надалі не вкидали до неї бюлетенів. Те ж саме зробили і з малою скринькою, до якої вкинули неправильний контрольний лист. Особливих проблем для виборців на дільниці і при організації голосування за місцем перебування це не створило.


Порушень встановленого порядку видачі бюлетенів і голосування на виборчих дільницях Рівного теж не було виявлено.


Так, цього разу не було зафіксовано випадків видачі бюлетенів виборцям не за паспортами. Навіть міський голова Рівного Володимир Хомко, забувши свій паспорт, мусив чекати, поки його привезуть, і лише після цього зміг проголосувати.


Невисока явка також стала однією з причин того, що спостерігачі Рівненського КВУ майже не зафіксували традиційних випадків порушення порядку голосування: голосування поза кабінкою, голосування за інших осіб, порушення таємниці голосування тощо. Був зафіксований лише один випадок «сімейного» голосування (два виборця в кабінці одночасно) – на дільниці 560904 (Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний»).

 

 

 

Голосування «на дому»
За інформацією з Рівненської міської виборчої комісії, всього кількість виборців на ДВК Рівного становила 183 664 особи, з них 862 мали право голосувати за місцем перебування. Тобто, фактів масового голосування «на дому» не було на жодній дільниці міста.


Спостерігачі РОГО КВУ не виявили проблем при організації голосування за місцем перебування. Порядок організації такого голосування дотриманий усюди, де були представники організації.

 

Якість списків виборців
Масових випадків, коли виборці не знаходили себе в списках чи під неправильними іменами, виборчими адресами тощо, не було зафіксовано. Під час повторного голосування до організації навіть не надходило скарг від виборців щодо цієї проблеми. Однією з причин такої ситуації може бути невисока явка виборців. Адже на дільниці прийшли голосувати переважно ті, хто завжди ходить на вибори і тому традиційно проблем із включенням до списків виборців у таких осіб не виникає.

 

Втручання в роботу ДВК сторонніх осіб
Були зафіксовані поодинокі факти присутності в приміщеннях для голосування осіб, які не мають права бути присутніми (зокрема, правоохоронців та працівників МНС): 560911, 560993. На дільниці 560921 деякий час перебували представники Рівненського загону сприяння міліції «СОМ».


Однак вони не втручалися в роботу ДВК і не перешкоджали волевиявленню виборців. Так само не було випадків втручання місцевої влади в роботу комісій та хуліганства з боку виборців.

 

Завершення голосування
На всіх дільницях, де були присутні представники Рівненського КВУ, голосування завершилося вчасно – о 20:00. Ніде не спостерігалися скупчення виборців на дільниці на момент закриття.


На підсумкові засідання комісій, де залишалися представники організації, були допущені всі спостерігачі та інші передбачені законом осіб. Всі вони перебували в приміщенні для голосування на момент закриття дільниць.

 

Підрахунок голосів у ДВК
Не на всіх ДВК Рівного було дотримано встановленого порядку підрахунку голосів. Зокрема, порушення спостерігачами РОГО КВУ були виявлені на дільницях 560940, 560985, 560993, 560969, 560964. Для прикладу, секретар ДВК 560969 роздала членам комісії бланки протоколів і вони, наче учні в школі, під диктовку їх заповнювали.

 

 


Порушення можна пов’язати, в першу чергу, із незнанням процедури підрахунку голосів членами цих комісій, небажанням її дотримуватися та бажанням якнайшвидше завершити роботу.


Загалом кількість недійсних бюлетенів становить трохи більше 3,6% (2088 бюлетенів). А ДВК 560931 визнала недійсними 23 з 257 бюлетенів, які підлягали підрахунку. Тобто, це приблизно 9%.


Варто зазначити, що на багатьох дільницях були бюлетені, на яких виборці замість галочки писали образливі і навіть нецензурні слова та фрази про кандидатів чи вписували імена третіх осіб як свої варіанти голосування.

 

 


Загалом рішення комісій про недійсність бюлетеня не викликало нарікань у присутніх при підрахунку. Одне зауваження виникло в спостерігача організації на дільниці 560940, де комісія вирішила один бюлетень не враховувати, вважаючи, що на ньому було проставлено відмітки за обох кандидатів.

 

Прийом виборчої документації в ТВК
Значних черг у Рівненській міській виборчій комісії під час прийому документації від ДВК не спостерігалося. ТВК досить ефективно організувала цей процес, що дало змогу уникнути конфліктних ситуацій та проблем, як це було під час першого туру.


Порядок прийняття і розгляду документів членами ТВК дотримувався. Було лише кілька випадків, коли тервиборчком відправляв членів ДВК на уточнення. Тож загалом якість ДВК протоколів була нормальною.

 

Цікаві чи курйозні факти
На дільниці 560925 (ЗОШ № 3) виборець, який проголосував, заграв для комісії «Гуцулку Ксеню» на саксофоні. Після короткого виступу, на прохання голови ДВК та представника органу внутрішніх справ, чоловік покинув дільницю.

 

 


Представник Рівненського КВУ стала свідком цікавої ситуації на дільниці 560931 в навчально-виховному комплексі «Колегіум». Туди на підрахунок голосів завітали спостерігачі міжнародної місії ENEMO, які є громадянами Білорусі. Одна з членів ДВК, дізнавшись звідки гості, заспівала для них білоруською мовою пісню «А я лягу-прилягу». За словами свідків події, співала жінка досить гарно.

 

Висновки
Підсумовуючи, можна констатувати, що за даними спостереження день голосування на повторних виборах міського голови Рівного 15 листопада 2015 року пройшов спокійно, без грубих порушень. Не було зафіксовано жодних ситуацій, які могли б поставити під сумнів результат волевиявлення рівнян.

Інформаційний відділ РОГО КВУ