У Києві відбувся «Шотландсько-український круглий стіл з питань виборів»

28 січня в Києві відбувся «Шотландсько-український круглий стіл з питань виборів», організований Комітетом виборців України (КВУ) та Офісом Шотландської національної партії (ШНП) Вестмінстерської фундації за демократію.


Мета круглого столу: заохотити діалог між регіональними представництвами КВУ, представником ШНП у Виборчій комісії Сполученого Королівства, народними депутатами України, представниками ЗМІ та громадянського суспільства задля ефективної протидії дезінформації під час майбутніх виборів в Україні.


На його думку голови КВУ Олексія Кошеля, головними загрозами з боку Росії на виборах Президента є інформаційний вплив, кіберпровокації, фінансова підтримка і технології силового характеру. Інформаційне втручання найбільше проявляється в питаннях поширення російського аналогового телебачення в прикордонних районах Чернігівської, Сумської та Харківської областей. Також загрозою є технологія інформаційних провокацій. Наприклад, створення фейкових сторінок обласних та районних організацій політичних партій та кандидатів для поширення недостовірної інформації в переддень виборів. Крім того, на думку КВУ, є ризик фінансової підтримки українських кандидатів з боку громадян та компаній, пов’язаних з РФ, і ризик застосування технологій силового характеру, як то псевдомінування чи спроби захоплення виборчих дільниць.


Також КВУ закликав Центральну виборчу комісію не реєструвати на виборах спостерігачів з російськими паспортами. Адже такі «спостерігачі» переважно зосереджені не на моніторингу виборчого процесу, а поширенні неправдивої інформації. За словами Кошеля ці люди часто не мають жодного досвіду спостереження, не знають виборчого законодавства приймаючої країни і зосереджені насамперед на поширенні неправдивої, компрометуючої та провокативної інформації для міжнародних ЗМІ.

 


Євген Магда, виконавчий директор «Інституту світової політики», презентував дослідження щодо можливого впливу Росії на українські вибори. Зокрема, підкреслив, що Росія буде вкидати в інформаційний простір України тезу про мир за будь-яку ціну. Однак при цьому не буде називатися ціна та реалістичність таких обіцянок. Політолог підкреслив, що Росія втручалася в українські вибори протягом 18 років (з 1994 по 2013 рр.). Втручання відбувалося шляхом надсилання політтехнологів, використання грошей, інформаційного впливу. Винятком стали вибори 2014 року. На думку пана Магди Україна, провівши в 2014-15 роках повний цикл виборів - дострокові президентські, дострокові парламентські і вчасні місцеві - зруйнувала російський міф про київську хунту. Натомість Росія прагне, щоб виборча кампанія в Україні стала «холодною» громадянською війною. Такі випадки вже мали місце в 2004 та 2010 роках, коли тривало протистояння різних частин суспільства. Однак, на відміну від тих ситуацій, в Україні зараз немає електорального розділення. На думку Магди для РФ втручатися в українські президентські вибори і працювати з кандидатами у президенти, набагато безпечніше, ніж організовувати прямий наступ на Донбасі, висадку на узбережжі Азовського моря. Адже тоді буде менша загроза отримати знову санкції.


Участь в заході взяли народні депутати.


Вадим Денисенко, представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді, народний депутат, зазначив, що однією з ключових тем «польової роботи» Росії під час виборчої кампанії 2019 року може стати, окрім інших, тема церкви. Також політик підкреслив, що одним з головних питань під час виборів має стати захист серверів партій і кандидатів від інформаційних атак. На думку пана Денисенка до листопада 2019 року Україна буде регулярно переживати інформаційні атаки з боку Росії.


«Фейкові та не фейкові, але я думаю, що протягом наступних місяців, до листопада включно, ми будемо регулярно переживати інформаційні атаки про те, що зламали сервер партії Х або кандидата Х і там знайдено те й те. І це буде хвиля на два-три дні. Потім вона розпадається і з`являється нова хвиля. І це те, що насправді потрібно розуміти», - зауважив політик.


Олександр Черненко, народний депутат, підкреслив, що метою Росії на виборах буде підрив легітимності виборчого процесу. Мета РФ – показати світу, що вибори в Україні не демократичні, довести, що Україна є прикладом failed state. Політик навів приклади, коли вже зараз в Україні активно поширюються тезу про неможливість переселенців з Донбасу взяти участь. Мовляв, держава ігнорує виборчі права цієї категорії громадян. Однак такі тези не відповідають дійсності і є політичними фейками. Насправді переселенці мають всі можливості для того, щоб проголосувати на виборах. Вони можуть це зробити через механізм тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Цей механізм не є складним і дозволяє забезпечити виборчі права всіх громадян України.

 


Від імені Офісу Шотландської національної партії у Вестмінстерській фундації за демократію учасників заходу привітала Емма Армшо. Вона розповіла, що у 2018 році Офіс започаткував в Україні проект з дослідження проблеми російської дезінформації. У 2019 році основну увагу в рамках програми буде приділено впливу дезінформації на процес і результати виборів. За результатами цього та наступних багатосторонніх обговорень ми плануємо підготувати пам’ятку для громадськості, яка буде загальнодоступною та інформуватиме виборців про шляхи виявлення та спростування дезінформації напередодні виборів.

 


Із тематичною доповіддю виступив Майк Вейр, який впродовж 16 років працює у парламенті Великобританії як депутат від Angus та має досвід роботи в тематичних комітетах з питань шотландських справ, торгівлі та промисловості, енергетики та зміни клімату, а також у численних постійних комітетах, які детально розглядали законодавство. У період з 2015 по 2017 рік він був лідером парламентської групи ШНП у Вестмінстері.


Також участь в обговоренні взяв Скот Мартін, який є адвокатом ШНП та експертом з виборчого права та проведення кампаній в Сполученому королівстві. Він також є директором організації Yes Scotland, яка агітувала за Референдум 2014 за незалежність Шотландії. Ескперт нагадав, що під час шотландського референдуму було зафіксовано поширення інформаційних атак, які дезорієнтували виборців та перешкоджали усвідомленому вибору громадян.


На заході були присутні регіональні представники КВУ, які розповіли про вплив Росії на регіони їх діяльності та ті кроки, які вживаються для протидії таким атакам.


Владислав Телень, голова Вінницького КВУ, вказав на підвищену увагу Росії до цієї області. На його думку Росія вже зараз втручається в життя регіону за допомогою інформаційних атак. Зокрема, щодо масового поширення фейкових новин про ніби-то захват місцевих церков з боку українських представників.


Володимир Андрійченко, голова Чернігівського КВУ, додав, що схожі проблеми має й Чернігівська область, що межує з територією Росії. Він вказав на труднощі регіону, пов’язані з потужним телевізійним впливом Росії через супутникове телебачення.


Олексій Свєтіков із Луганського КВУ підняв питання щодо значного інформаційного впливу Росії на громадян тимчасово окупованих території України. На його думку Росія масово поширює інформаційні фейки, які, однак, часто залишається без належної відповіді з боку української влади.


Галина Бахматова, голова Херсонського відділення КВУ, наголосила на важливості поширення інформаційно-просвітницьких програм серед жителів регіону. Ці програми покликані формувати усвідомлених вибір громадян на основі об’єктивної та чесної інформації, а не російських пропагандистських фейків.

 


Інформація про організації:


Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, заснована як незалежна позапартійна організація для сприяння демократичним перетворенням у державі, у тому числі шляхом здійснення незалежного громадського моніторингу виборчих процесів та процесів референдуму, як на загальнодержавному, так і на місцевому рівні, а також громадського лобіювання відповідних законодавчих змін. В Україні зареєстровано 125 обласних, районних та міських організацій (відділень) ВГО КВУ в усіх регіонах держави.


Шотландська національна партія – проєвропейська лівоцентристська партія, що має унікальний досвід у сфері формування політики та співпраці, в якості правлячої (та найбільшої) партії в Парламенті Шотландії та опозиційної партії (третьої за кількістю депутатів) в Парламенті Сполученого Королівства, котрим вона ділиться у ході своєї програмної діяльності.


Вестмінстерська фундація за демократію – позавідомча публічна організація Сполученого Королівства, створена для сприяння демократичним процесам у світі. ВФД працює у партнерстві з політичними партіями Сполученого Королівства, парламентами, виборчими установами й інституціями фінансового контролю, надаючи підтримку країнам по всьому світу в забезпеченні більш справедливої, ефективної та підзвітної системи врядування.