Чого очікувати переселенцям після затвердження програми підтримки ВПО?

Наприкінці 2015 року Кабінет Міністрів затвердив Комплексну державну програму щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України, на період до 2017 року (далі – Програма). Тож спробуємо розібратися, що вона передбачає і чого очікувати від неї внутрішньо переміщеним особам?


Програма містить перелік заходів, реалізація яких спрямована на забезпечення соціальної, фізичної, медичної, психофізіологічної та матеріальної підтримки переселених громадян та зниження рівня соціальної напруженості в суспільстві.


Забезпечення права внутрішньо переміщених осіб на житло


Передбачається виділення в установленому порядку земельних ділянок для будівництва житла внутрішньо переміщеним особам з урахуванням їх потреб і потенціалу щодо можливостей перспективного працевлаштування та розвитку інфраструктури. Відповідальними за це визначено обласні та Київську міську державні адміністрації (строк виконання – 2016 рік).


Протягом 2016-2017 рр. обласні та Київська міська державні адміністрації повинні забезпечити створення соціального житлового фонду в містах (гуртожитки) для надання в оренду переселеним громадянам на пільгових умовах. Також Програмою передбачено, що в 2016 році сім’ї, в складі яких є інваліди з ураженнями опорно-рухового апарату, в лежачому стані або пересуваються на інвалідному візку, з ураженням органів зору, з розумовою відсталістю та психічними розладами, повинні бути розміщені у пристосованих для пересування та обслуговування приміщеннях установ і закладів у 15-кілометровій зоні територіального розміщення лікарні районного рівня. Відслідковувати дотримання зазначених вимог мають чиновники обласних та Київської міської державної адміністрації, а також регіональні штаби при Державній службі із надзвичайних ситуацій.


Для тих ВПО, яких тимчасово розміщено чи яких буде тимчасово розміщено на проживання в офісних приміщеннях, санаторних та оздоровчих закладах, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, планують розробити механізм оплати вартості комунальних послуг за тарифами для побутових споживачів. Над цим питанням мають працювати у 2016 році обласні та Київська міські державні адміністрації. Своє погодження надаватиме Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.


Сприяння зайнятості і захисту трудових прав


Окрім виплати допомоги з безробіття, яка здійснювалася і до прийняття Програми, Кабмін зобов’язав Міністерство соціальної політики організовувати професійне навчання на замовлення роботодавців для самозайнятості, та надавати підтримку для переселенців у започаткуванні підприємницької діяльності упродовж двох наступних років.


У 2016 році планується створити умови для проведення організованого набору працівників для відновлення пошкоджених (зруйнованих) внаслідок бойових дій на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей об’єктів транспортно-дорожньої інфраструктури, житлово-комунальної та соціальної сфери, житлового фонду, будівництва захисних інженерних споруд уздовж кордону держави. Вирішення цього завдання покладено на Донецьку, Луганську, Харківську, Запорізьку та Дніпропетровську обласні державні адміністрації. Братимуть у цьому участь також громадські об’єднання, Міністерство соціальної політики, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Слід зауважити, що в цій Програмі Уряд обіцяє в 2016 році доповнити перелік пріоритетних галузей економіки, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 р. № 843, видами робіт, що стосуються відбудови Донбасу.


Забезпечення медичною допомогою


Міністерство охорони здоров’я, Міністерство соціальної політики, обласні та Київська міська держадміністрації впродовж 2016-2017 років з метою отримання переселенцями медичної допомоги мають збільшити фінансування медичної галузі для забезпечення внутрішньо переміщених осіб з числа груп диспансерного обліку за місцем їх фактичного проживання належним лікуванням. Також встановлено, що ці органи повинні організувати отримання декретованими групами переселенців необхідних ліків.


Відшкодування шкоди, завданої пошкодженням майна


Окремо слід зауважити, що Уряд задекларував, що з метою надання компенсації громадянам за шкоду, завдану внаслідок бойових дій і тимчасової окупації частини території України, в 2016 році Фонд державного майна повинен розробити механізм оцінювання матеріальної та моральної шкоди, завданої ВПО. Такий механізм має бути унормований шляхом прийняття відповідного закону Верховною Радою України.


Доступ до вторинної правової допомоги


Програмою передбачено, що Міністерство юстиції України в 2016 році має підготувати проект Закону, який передбачатиме можливість для всіх внутрішньо переміщених осіб отримувати безоплатну вторинну правову допомогу.


Поліпшення роботи уряду з інформацією


Аби оперативніше вирішувати проблеми ВПО, Програма передбачає, що Міністерство соціальної політики разом з обласними та Київською міською державними адміністраціями в 2016 році планує вдосконалити систему обміну інформацією між центральними та місцевими органами виконавчої влади. Для цього планується доопрацювати програмне забезпечення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, шляхом доповнення даними щодо розміщення, працевлаштування, рівня освіти, спеціалізації за професійною освітою та потреб і намірів переселених громадян. Це також дозволить поліпшити планування заходів із забезпечення зайнятості ВПО.


Крім того, Програма передбачає створення кількох видів реєстрів, які допоможуть у роботі з внутрішньо переміщеними особами, а саме:


- у 2016 році - реєстр заборгованості із заробітної плати, пенсій та інших виплат (Міністерство соціальної політики Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство фінансів, обласні та Київська міська держадміністрації);


- у 2016-2017 роках - реєстр об’єктів нерухомості (незавершеного будівництва, покинутих житлових будинків, котеджних містечок тощо, новостворених модульних будинків для тимчасового проживання); планується також напрацювати моделі надання їх в оренду на пільгових умовах (Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, обласні та Київська міська держадміністрації).


Нагадуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги та іншої інформації щодо свого статусу вимушені переселенці, котрі проживають на Рівненщині, можуть звертатися до центрів права РОГО «Комітет виборців України» в Рівному та Сарнах.


Адреса центру права в м. Рівне: вул. Короленка, 6, 1 поверх, каб. 4. Тел.: (0362) 26-38-47, 26-29-43.


Адреса центру права в м. Сарни: вул. Суворова, 8. Тел.: (03655) 2-10-34.

Мирослава Клічук, волонтер РОГО КВУ