Дещо про правила сплати підприємцями єдиного податку та внесків до фондів соціального страхування

З 1 січня 2011 року змінилися правила сплати підприємцями єдиного податку та внесків до фондів соціального страхування. Про ці зміни розповідає юрист РОГО «Комітет виборців України» Микола Глотов.


Для початку, нагадаємо, як раніше окремі підприємці (платники єдиного податку) сплачували податки і збори.


Отже, 3 липня 1998 року Президент України видав Указ «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва». У 1999 році цей Указ було викладеного у новій редакції, а в подальшому до нього вносились певні зміни.


Згідно з цим Указом підприємці, які підпадали під його дію й обрали спрощену систему оподаткування, щомісяця сплачували лише єдиний податок у встановленому місцевою радою розмірі. Сплачені на єдиний рахунок кошти в подальшому органами Державного казначейства перерозподілялись. Зокрема, 43% від сплаченої суми лишались у місцевому бюджеті, 42% перераховувались до Пенсійного фонду і 15% йшли на обов'язкове соціальне страхування для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням. По суті така система оподаткування дала можливості кільком мільйонам українських безробітних розпочати власну справу, а місцевим радам хоч якось поповнювати власні бюджети.


З настанням фінансової кризи вітчизняні політики змушені були піти на не популярні кроки. Зокрема, 14 квітня 2009 року Кабінет Міністрів України видав постанову №366, якою зобов'язав підприємців-платників єдиного податку з 1 травня 2009 року, крім власне сплати відповідного податку, додатково сплачувати кошти в Пенсійний фонд. Це було з недостатністю коштів у фонді. Однак, така постанова Кабміну, в зв'язку з понад двома тисячами позовів підприємців, була скасована як незаконна Окружним адміністративним судом м. Києва. Справа в тім, що питання додаткової сплати коштів платниками єдиного податку в Пенсійний фонд мала регулюватись законом, а не постановою Кабінету Міністрів. Цю помилку попереднього уряду врахував нинішній і нова влада провела через парламент рішення, за яким з липня 2010 року підприємці-платники єдиного податку, сплачували, крім єдиного податку, кошти на окремий рахунок до Пенсійного фонду в розмірі не менше мінімального розміру страхового внеску.


Що ж змінилось з 2011 року?


Згідно з прийнятим Податковим кодексом з 1 січня 2011 року підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (до внесення змін у Кодекс, які можуть бути з квітня 2011 року або й пізніше), сплачують єдиний податок та єдиний соціальний внесок.


Єдиний податок сплачується на рахунок відповідного місцевого бюджету в розмірі частини єдиного податку, що підлягає перерахуванню до цього бюджету відповідно до норм Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (з наступними змінами). Варто зазначити, що розподіл коштів єдиного податку або фіксованого податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або до Пенсійного фонду Державним казначейством України не здійснюється. Тобто, наприклад, підприємець, для якого ставка встановлена в розмірі 200 грн. єдиного податку, щомісяця має сплачувати згідно з вимогами підпунктів 2 і 3 пункту 1 підрозділу 8 розділу XX Податкового кодексу України 43% (86 грн.) на рахунок місцевого бюджету. Сплата ж єдиного соціального внеску має здійснюватися на рахунок, який ви можете дізнатись в управлінні Пенсійного фонду за місцем своєї реєстрації як підприємця.

 

Так, нині передбачається, що для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб, незалежно від способу оподаткування, а також членів сім'ї, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, ставка сплати складає 34,7% від чистого доходу та не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, який визначається шляхом множення законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати на ставку сплати 34,7%. Наприклад, в січені 2011 - це 326,53 грн. Є особливості і щодо того, коли потрібно сплачувати єдиний соціальний внесок. Згідно із Законом сплата має здійснюватись щомісячно до 20 числа наступного місяця. Тобто, за січень 2011 року потрібно сплатити 326,53 грн. єдиний соціальний внесок до 20 лютого 2011 року. Водночас, правила щодо сплати єдиного податку 20 числа місяця, що передує тому, за який сплачується, не змінились. Тобто, єдиний податок за січень 2011 року підприємці мали сплатити до 20 грудня 2010 року.

Юридичний відділ РОГО КВУ
2011-08-26 11:52:20: Ольга
\"Також слід врахувати, що згідно зі ст. 7 Указу дія цього Указу не поширюється на фізичних осіб - суб\'єктів підприємницької діяльності, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами\", - ось, власне, про що мова...... Але ж Свідоцтво видали!!!!! І працював собі ФОП на такій системі аж 3 роки.... Дякую за відповіді та поради)
2011-08-26 11:48:43: Ольга
\"Податкові органи за заявою підприємця мають видавати Свідоцтво про сплату єдиного податку у порядку, передбаченому наказом ДПА України від 29.10.99 р. N 599 \"Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі\", якщо вимогами чинного законодавства не обмежено провадження підприємницької діяльності\", - це є цитатою з роз\"яснення ДПА. А якщо \"вимогами чинного законодавства ОБМЕЖЕНО\" провадження підприємницької діяльності\"; коли такий код КВЕД прямо вказано при забороні здійснення діяльності при сплаті єдиного податку? Питання відкрите:-)
2011-08-26 11:41:47: Ольга
Миколо, дякую за оперативність) Саме в цей час готується рішення ДПІ. І, наразі, я впевнилася в тому, що в разі здійснення торгівлі ПММ (скрапленим газом) заборонено видача Свідоцтва про сплату єдиного податку. А питання саме у відповідальності податкової та застосуванні санкцій до ФОП, якому дозволено такий вид діяльності з отриманням Свідоцтва....
2011-08-26 11:21:21: Микола (юрист КВУ)
Відповідь для Ольги (Черкаської): Якщо до підприємця застосовано штрафгу санкцію, то має бути про це письмовий документ. Наприклад податкове-повідомлення-рішення. В ньому має бути наведено мотиви застосування, розмір і т.д. Ми не можемо оцінити правомірно чи неправомірно санкцію застосовано. Якщо вив вважаєте її неправомірно застосованою, то згідно ст. 55 і ст. 56 Податкового кодексу України можете її оскаржити до вищестоящого податкового органу або до суду. Адже, вищестоящий орган може перевірити обгрунтованість застосування санкції, а суд встановити незаконність застосування. Якщо ви не подасте на оскарження чи результат оскарження буде не на вашу користь, то штраф доведеться сплатити.
2011-08-26 10:42:51: Ольга
Фізична особа - підприємець здійснював діяльність з роздрібного продажу скрапленого газу на орендованому обладнанні на підставі Свідоцтва про сплату єдиного податку. При перевірці податковими органами перед закриттям діяльності, податкова застосувала штрафні санкції за неправомірність здійснення такої діяльності по єдиному податку. В заяві на отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку ФОП зазначав код ОКПО з розшифровкою \"Здійснення роздрібної торгівлі паливом (скрапленим газом)\". Чи правомірні вимоги податківців в нарахуванні штрафних санкцій, якщо вони раніше надали дозвіл на отримання Свідоцтва?
2011-08-17 10:40:35: Микола (юрист КВУ)
Відповідь для Ольги з Вінниці: Питання з яким ви звернулись на нашому сайті на сьогодні є проблемним. Позиція органів соціального захисту є такою, що у подібних до вашої ситуаціях згідно з 6 та 10 статтями закону «Про загальнообов’язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності», особи, які забезпечують себе роботою самостійно, автоматично перестають бути застрахованими особами, але можуть сплачувати єдиний соціальний внесок добровільно. Якщо раніше був єдиний податок, який розбивався на різні фонди, то з першого січня такого вже немає. Згідно нового закону, якщо ви хочете отримувати виплати по вагітності, пологам та лікарняним,потрібно реєструватися в Пенсійному фонді, укладати угоду і протягом року сплачувати 1,9% від доходів. Вождночас, кожен випадок є індивідуальним і на основі наданої вами нам інформації не можна дати стверджно відповіді. Тому, для вирішення чи саме у вашому випадку ви маєте таке право чи ні раджу звернутися із запитом на інформацію до управління праці та соціального захисту за місцем проживання. Бланк такого запиту ви можете скачати у нас на цьому веб-сайті в розділі \"зразки документів\". Якщо з отриманю відповіддю на запит ви не погоджуватиметесь, то можете звертатись до адміністративного суду з позовом. При його підготовці раджу скористатися послугами юристів.
2011-08-16 08:57:55: Ольга
Чи маю я право на дородову допомогу із Донду Соціального Страхування, якщо являюсь платником єдиного податку і з 2010 року сплачую встановлену суму - 34,7% (на даний момент 333,12)?
2011-07-12 15:47:09: Вячеслав юрист КВУ
Для Галини (Тернопіль). Стаття 122 Податкового кодексу України \"Порушення правил застосування спрощеної системи оподаткування фізичною особою - підприємцем\" передбачає, що за несплату (неперерахування) платником податків - фізичною особою сум єдиного податку в порядку та у строки, визначені законодавчим актом, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків ставок податку, встановлених для фізичних осіб - платників єдиного податку, визначених законодавчим актом. Згідно з Наказом ДПА \"Про затвердження свідоцтва про сплату єдиного податку та порядку його видачі\" - у разі щомісячної сплати єдиного податку, його сплата здійснюється не пізніше 20-го числа місяця, наступного за тим, в якому здійснювалася попередня сплата єдиного податку. З поставленого вами питання є зрозумілим, що податкова нарахувала санкції не за несвоєчасну сплату податку, а за сплату його на інший рахунок, що в контексті вищевказаної статті Податкового кодексу України не є порушенням та відповідно застосування податковою до підприємця санкцій. З іншої сторони з описаного питання не зрозуміло, яким чином податкова нарахувала санкції та повідомила про це підприємця. Адже , згідно з частиною 116.1. статті 116 Податкового кодексу України - у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення. Ці рішення вручаються під розписку, або поштовим повідомленням про вручення. Якщо цієї процедури податкова не застосовувала то її вимоги є неправомірними та не підлягають до виконання. Але, для того щоб не наразитися на \"гнів інспектора\" підприємець має право на податкову консультацію, а саме: за статтею 52 Податкового кодексу - за зверненням платників податків контролюючі органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній або письмовій формі. Отже, діяти можна на вибір залежно від ситуації. Якщо вам вручено податкове повідомлення - рішення маєте право у разі незгоди з ним оскаржити його в 10-ти денний строк або до податкової вищого рівня або ж до суду. Якщо такого рішення не вручено, або взагалі немає, то маєте право звернутися за письмовою консультацією до податкової, яка зобов\'язана надати письмову відповідь. І, якщо податкова консультація суперечитиме податковому законодавству, маєте право оскаржити цю письмову консультацію до суду.
2011-07-11 16:35:57: Галя
в мене питання-чи правомірне нарахування штрафних санкцій занесвоєчасну сплату єдиного податку коли ці кошти сплачені на попередній рахунок і головне що інспектор бачить обороти по двох рахунках.(хто зіткнувся з подібною інформацією-вихід? )
2011-04-26 17:35:14: Леонид
Упрощенка вообщето внезакона, и по состоянию на сегодня. Это значит, что ее в любой момент могут отменить. Есть разъяснение по этому поводу - http://www.kapitalizator.com/sproshhena-systema-opodatkuvannya-poza-zakonom Поэтому, до конца года могут что-то опять навязать предпринимателям. Кроме того, единый налог – это не налог, в свете Налогового кодекса. В связи с такой неурегулированостью вопроса, думаю, упрощенку (то есть сам Указ об упрощенке) вскоре отменят. Ждите новых потрясений, предпринимателои-упрощенцы! Меня не радуют ети новые правила, но что поделаеш...
2011-04-06 10:10:43: Вячеслав юрист КВУ
Для Олександри з м. Хуст. Згідно з прийнятим Податковим кодексом з 1 січня 2011 року підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування сплачують єдиний податок - до місцевого бюджету, та єдиний соціальний внесок - до пенсійного фонду. Єдиний податок сплачується на рахунок відповідного місцевого бюджету в розмірі частини єдиного податку, що підлягає перерахуванню до цього бюджету відповідно до норм Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб\'єктів малого підприємництва» (з наступними змінами). Тобто в розмірі 86 грн. щомісяця до 20 числа. Отже, Ви за квітень місяць та наступні місяці (при ставці єдиного податку у 200 грн) сплачуєте до місцевого бюджету 86 грн. , а до пенсійного фонду до 20 квітня маєте сплатити не 326,53 грн. , як раніше, а вже суму в розмірі 333,12 грн, адже цей внесок збільшується пропорційно до зростання мінімальної зарплати яка з 01 квітня 2011 року становить 960 грн.
2011-04-04 22:17:09: Олександра
Чи правильно я розумію, що за кожен місяць підприємець повинен сплачувати 326,53 грн єдиного соціального внеску, 200 грн єдиного податку і окремо 86 грн до місцевого бюджету, чи сплата до місцевого бюджету розподіляється із суми 200 грн єдиного податку?
2011-03-22 14:22:17: Вячеслав юрист КВУ
Для Ольги з Тернополя. Відповідно до Указу Президента України Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб\'єктів малого підприємництва - Суб\'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Тобто єдиний податок сплачується наперед, тому в грудні 2010 р. Ви сплатили 200 грн. за січень 2011, які мали би бути зараховані держказначейством до місцевого бюджету та до пенсійного фонду. Але в лютому Ви ще сплати до ПФУ єдиний соціальний внесок за січень в сумі 326 ,53 грн. тобто більше. Виходом з цієї ституації може бути сплата единого соціального внеску до ПФУ за квітень в меншому розмірі , тобто за мінусом тих 42 відсотків які переплатили в січні. Але для цього Вам потрібно звернутися до ПФУ за роз\'ясненням. Що стосується наступних місяців то, сплачувати необхідно на два рахунки, 326, 53 грн на рахунок ПФУ, та 86 грн. до місцевого бюджету, якщо ставка ед.податку є 200 грн.
2011-03-18 20:02:37: Ольга
Чи правильно я розумію, що за січень фактично заплачено 200 грн єдиного податку у грудні (оскільки постанова діє з 1 січня) і 326,53 грн єдиного соціального внеску - тобто виходить більша сума, ніж за лютий чи березень?І чи можна цього якось уникнути?