Нещодавно в одній з рівненських газет був надрукований матеріал, у якому подана досить цікава, з юридичного погляду, думка представника Державної інспекції сільського господарства про одне з питань земельного законодавства. Стаття стосується спору між сусідами за землю. В ній, зокрема, вказується, що згідно з однією із відповідей інспекції на звернення громадянки щодо її проблеми, якщо на земельній ділянці відсутні межові знаки, то факт самовільного захоплення землі встановити неможливо.
Починаючи з цього року, в громадян України можуть виникнути додаткові перешкоди на шляху реалізації їхнього права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки. Пов'язано це з черговими змінами в законодавстві. Детальніше про суть проблеми розповідає юрист РОГО «Комітет виборців України» В'ячеслав Горбенко.
З 1 січня 2013 року відповідно до нових змін у законодавстві громадяни не отримуватимуть державні акти на землю. Документом, що посвідчуватиме право власності на земельну ділянку, буде свідоцтво про право власності на нерухоме майно.
Цільове призначення земельної ділянки відіграє важливу роль при реалізації громадянами своїх прав на неї та в дотриманні передбачених законодавством обов'язків. Зокрема, воно окреслює, яким чином допустимо її використовувати. Вид цільового призначення земельної ділянки зазначається в державному акті.
В сучасному світі право власності є одним з найважливіших поряд з правом вибору чи свободою висловлювання. В Україні для багатьох людей чи не єдиним на сьогодні цінним ресурсом - об'єктом власності - залишається земля. Це і земельні частки (паї), і ділянки з розміщеними на них будинками та господарством.
Присвоєння кадастрового номеру є важливою частиною оформлення права власності людини на землю. Без цієї процедури на сьогодні власник земельної ділянки не зможе її продати, подарувати або відчужити в інший спосіб. Про основні етапи та деякі проблеми цієї процедури розповідає юрист центру права РОГО «Комітет виборців України» в м. Сарни В'ячеслав Горбенко.
З 25 жовтня 2011 року набули чинності зміни до Закону України «Про землеустрій», відповідно до яких виготовлення документації із землеустрою тепер не може тривати більше шести місяців з моменту укладення договору. Ця процедура є невід'ємною частиною оформлення права власності на земельну ділянку, надану за рішенням органу місцевого самоврядування.
За порушення строків видачі громадянам державних актів на право власності на землю чиновників будуть штрафувати. Це передбачає новий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно вдосконалення процедури посвідчення права власності на землю», прийнятий Верховною Радою 16 червня 2011 року і підписаний Президентом України.
До центрів права РОГО «Комітет виборців України» звертається чимало селян, які є власниками земельних паїв і надали їх в оренду агрофірмам. Людей переважно хвилює питання низьких розмірів оплати за оренду їхнього паю орендарями-підприємцями та фірмами, взагалі відсутності будь-якої оплати, можливості дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки (паю) тощо. Тож деякі поради щодо передачі земельної ділянки в оренду надає юрист Рівненського КВУ В'ячеслав Горбенко.
Я обробляю землю, яка колись належала моїй бабусі. Це 15 соток городу біля Нового Двора. Ніяких паперів на цю землю не маю, хоча обробляю її з 1994 року, відколи бабуся померла. Чи можу я отримати право власності на цю землю, оскільки так давно нею користуюся?