Кому можна копіювати медичну картку пацієнта?

До центру права РОГО «Комітет виборців України» днями звернулася за консультацією громадянка, яка хотіла дізнатися про свої права щодо отримання інформації про стан здоров'я її дитини, яка перебувала на лікуванні в одному з відділень міської дитячої лікарні. За словами жінки, лікарі призначили лікування її дочці, проте нічого їй не роз'яснили детально: не розповіли про протипоказання, які можуть виникнути внаслідок застосовуваних методів лікування, не інформували про стан перебігу захворювання, не дали виготовити для себе копію з медичної карти дитини. Громадянка розповіла, що при вході до інфекційного відділення розміщено оголошення: «ксерокопія всієї медичної картки є порушенням Кримінального кодексу».


Тому жінка цікавилася, чи законними є такі дії лікарів.


Отже, про те, які права на отримання інформації про стан здоров'я її дитини має мати пацієнта розповідає керівник центру права Рівненського КВУ, юрист Микола Глотов.


В Україні пацієнти мають право на медичну інформацію відповідно до статей 32 і 34 Конституції України, статті 285 Цивільного кодексу України, п «е» статті 6, статті 39 Закону «Основи законодавства України про охорону здоров'я». Тобто, вони вправі отримувати своєчасну і достовірну інформацію про стан свого здоров'я, ознайомлення з історією своєї хвороби та іншими документами, що можуть слугувати для подальшого лікування. Право отримати медичну інформацію про стан неповнолітнього пацієнта мають, зокрема, його батьки.


Так, будучи матір'ю пацієнтки, жінка має право знати всі деталі про стан здоров'я її дитини. Медичний працівник зобов'язаний надати в доступній формі інформацію про стан здоров'я, мету проведення запропонованих лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров'я. У пункті 2 Рішення Конституційного Суду України від 30.10.1997 року в справі К.Г. Устименка №18/203-97 (таке рішення по своїй суті має силу закону) вказано, що медична інформація, тобто свідчення про стан здоров'я людини, історію її хвороби, про мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, в тому числі і про наявність ризику для життя і здоров'я, за своїм правовим режимом належить до конфіденційної, тобто інформації з обмеженим доступом. Однак лікар зобов'язаний на вимогу пацієнта, членів його сім'ї або законних представників надати їм таку інформацію повністю і в доступній формі.


Таким чином, Ви вправі відксерити всі сторінки медичної картки своєї дитини. А вказана інформація в оголошенні, про яке згадувалось вище, не відповідає дійсності. Ви можете поскаржитися як керівнику такого медичного закладу і вимагати зняти відповідне оголошення, так і до місцевих (міського або обласного) управлінь охорони здоров'я. Також можете написати скаргу в органи прокуратури про те, що працівники медичного закладу свідомо дезінформують Вас щодо Ваших прав.


Можливо, розміщуючи таке оголошення, керівництво закладу охорони здоров'я мало на увазі те, що інші особи не мають права копіювати чужі медичні картки. Однак, тоді формулювання відповідної інформації подано в такому оголошенні некоректне і є таким, що дезінформує пацієнтів і їхніх рідних. Якщо ж Вам лікарі перешкоджають копіювати медичну картку Вашої дитини, то Ви вправі за власним вибором оскаржити їхні дії чи бездіяльність безпосередньо до суду або до медичного закладу чи органу охорони здоров'я (міського або обласного) управлінь охорони здоров'я. Крім того, Ви можете оскаржити ненадання медичної інформації до органів прокуратури. Однак, в цьому випадку у Вас повинні бути докази такої поведінки працівників закладу охорони здоров'я. Це може бути усна або письмова відмова. Якщо Вам в усній формі відмовили надати медичну інформацію, то такий факт можна підтвердити за допомогою свідків (бажано не менше двох), які були присутні при розмові з лікарем і чули, що він картки для копіювання Вам не надасть.


Наприкінці варто відзначити, що згідно з пунктом «к» частини 1 статті 6 Закону «Основи законодавства України про охорону здоров'я» під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладі охорони здоров'я можна запросити до себе адвоката, щоб порадитися, як діяти в разі виникнення конфлікту з медпрацівниками. Допустити його до Вас зобов'язані.

Юридичний відділ РОГО КВУ
2012-08-05 19:19:56: Микола (юрист КВУ)
Відповідь для Крістіни із Донецька: Перепрошую, що довго не надавали відповіді на Ваше питання - технічні проблеми із сайтом були. В медичній карточці міститься конфіденційна інформація про стан здоров\'я. Адвокату можна не давати медичної картки особи, яка на це не надала згоди (щоб адвокату іншої особи, навіть якщо це чоловік, дали її картку). Водночас, ніхто не забороняє адвокату в судовому порядку заявити клопотання про витребування медичної картки. За ухвалою суду таку картку мед. установа зобов\'язана надати.
2012-07-23 17:02:16: Крістіна
підкажіть будь ласка, чи має право адвокат(під розсписку) вилучати дитячу медичну картку(оригінал) жінки з архіва лікарні за проханням мужа?
2012-03-30 11:35:56: Вячеслав юрист КВУ
Для Тетяни з м. Суми. Ваше питання регулюється нормами процесуальних кодексів: Цивільного процесуального - якщо справа цивільна, Кримінально-процесуального - якщо справа кримінальна. У будь-якому випадку інформація про хворого це докази по конкретній судовій справі, а суд наділений вказаними кодексами відповідними повноваженнями щодо витребування таких доказів, про що постановляє процесуальний документ - ухвалу у якій вказує яку саме інформацію про хворого медзаклад повинен надати та у який строк. Якщо мед заклад ігноруватиме вимоги суду то відповідно до частини 1 статті 93 Цивільного процесуального кодексу України у разі неподання без поважних причин письмових чи речових доказів, що витребувані судом, та неповідомлення причин їх неподання суд може постановити ухвалу про тимчасове вилучення цих доказів для дослідження судом. Отже мед заклад повинен виконати ухвалу суду і надати затребувану інформацію про хворого.
2012-03-29 22:26:50: Таня
Підскажіть будь ласка чи повинен медичний заклад надати інформацію про хворого на запит суду
2012-03-29 10:59:54: Вячеслав юрист КВУ
Для Тетяни (Миколаїв). Медичний працівник зобов\'язаний надати в доступній формі інформацію про стан здоров\'я, мету проведення запропонованих лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров\'я. У пункті 2 Рішення Конституційного Суду України від 30.10.1997 року в справі К.Г. Устименка №18/203-97 (таке рішення по своїй суті має силу закону) вказано, що медична інформація, тобто свідчення про стан здоров\'я людини, історію її хвороби, про мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, в тому числі і про наявність ризику для життя і здоров\'я, за своїм правовим режимом належить до конфіденційної, тобто інформації з обмеженим доступом. Однак лікар зобов\'язаний на вимогу пацієнта, членів його сім\'ї або законних представників надати їм таку інформацію повністю і в доступній формі. Отже, якщо родичі покійного пацієнта просять медзаклад (лікаря) надати їм копії медичних документів, то лікар має їх надати з огляду на вищевказане Рішення Конституційного Суду України.
2012-03-28 14:56:56: тетяна
підкажіть будьласка чи можна надавати копії медичних документів родичам у разі смерті пацієнта? заран вдячна