Наявність передбачених у законі гарантій певних прав, на жаль, не завжди призводить до їх реалізації людиною на практиці. Особливо актуальною ця проблема стала для тих, хто вимушено покинув територію Криму, Донецької чи Луганської областей і перебуває в інших частинах країни. Зокрема, виникає питання: як і де можуть вимушені переселенці скористатися своїм конституційним правом на медичну допомогу?
До центру права РОГО «Комітет виборців України» звернувся за консультацією громадянин, який хотів дізнатися, чи законними є дії медичної сестри лікарні, де він лікувався, котра в приватній розмові повідомила своїй знайомій, що він хворий на СНІД (ВІЛ). За його словами, ця знайома медсестри розповіла про хворобу роботодавцю, в якого він працював. До речі, ця жінка працювала на того ж роботодавця. Згодом чоловіка з формальних причин звільнили, хоча реально причиною звільнення, на його думку, стало поширення інформації про те, що він ВІЛ-інфікований.
До центру права РОГО «Комітет виборців України» днями звернулася за консультацією громадянка, яка хотіла дізнатися про свої права щодо отримання інформації про стан здоров'я її дитини, яка перебувала на лікуванні в одному з відділень міської дитячої лікарні. За словами жінки, лікарі призначили лікування її дочці, проте нічого їй не роз'яснили детально: не розповіли про протипоказання, які можуть виникнути внаслідок застосовуваних методів лікування, не інформували про стан перебігу захворювання, не дали виготовити для себе копію з медичної карти дитини. Громадянка розповіла, що при вході до інфекційного відділення розміщено оголошення: «ксерокопія всієї медичної картки є порушенням Кримінального кодексу».
Нещодавно до центру права РОГО «Комітет виборців України» в місті Рівному звернулася громадянка, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років і працює на умовах неповного робочого часу. Жінка хотіла дізнатись, чи має вона право в такій ситуації у випадку хвороби її дитини, по догляду за якою вона перебуває у відпустці, отримати лікарняний лист?