Робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі

Скільки годин повинен тривати робочий тиждень? Чи є доплата за понаднормову роботу, крім того - за роботу в нічний час, у святкові дні? Чи є різниця в роботі, в умовах оплати праці людини, яка працює за графіком і тією, яка має звичайний робочий тиждень?


Згідно з чинним Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України), а саме: ст. 50 передбачено, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.


Однак є таке положення в цьому Кодексі, яке до зволяє підприємствам і організаціям при укладенні колективного договору встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено, тобто - менше сорока годин на тиждень.


Крім того, визначено, що зазвичай для працівників установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. Однак деякі підприємства, установи, організації, в залежності від характеру виробництва та умов роботи, можуть запроваджувати шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем, за умови недоцільності встановлення п'ятиденного робочого тижня. Варто пам'ятати, що при 6-денному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин - при тижневій нормі 36 годин і 4 годин при тижневій нормі 24 години.


Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників, крім працівників, яким встановлена скорочена тривалість робочого часу, скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.


При роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило так само не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу. Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.


Питання роботи у вихідний день, святкові, неробочі дні, надурочних робіт регулюється відповідно ст.ст. 71, 73, 62 КЗпП України.


Робота у вихідний день, святкові та неробочі дні оплачується у подвійному розмірі:


1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками;


2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки;


3) працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий, вихідний день.


Працівник, який працював у святковий і неробочий день, за бажанням просто може взяти інший день відпочинку.


Робота в надурочний час (в запитанні понаднормова робота) оплачується в подвійному розмірі в залежності від системи оплати праці робітника. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.


Оплата праці за роботу змінами немає ніяких особливостей. На розмір оплати праці впливатиме тривалість робочого дня, час роботи (день/ніч, святкові, неробочі, вихідні), режим роботи, умови праці тощо.

Мирослава Примак, юрист РОГО «Комітет виборців України»
2014-12-23 11:12:16: Вячеслав юрист КВУ
Для Анастасії з Дніпропетровська. Нічним, відповідно до ст. 54 КЗпП, вважається час із 22.00 до 6.00 наступного дня. Тривалість роботи в нічний час повинна бути менше тривалості роботи в денний час на одну годину. Оплачується така робота у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Ви повинні виходити з того, що написано у відповідних угодах організації з якою перебуваєте у трудових правовідносинах, а також, вирахувавши 20% окладу за годину роботу (для цього зверніться до Вашого бехгалтера). З іншої сторони за статтею 175 КЗпП України - залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час затверджується Кабінетом Міністрів України. Зазначені у частині першій цієї статті обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім\'ї. На даний час перелік таких галузей не затверджений тому складно сказати напевне про правомірність залучення Вас до роботи у нічний час. В будь-якому випадку слід звернутися до бухгалтерії організації та вияснити чому не доплачують за роботу у нічний час. Стосовно додаткової відпустки, то згідно з ст. 76 КЗпП України - щорічні додаткові відпустки надаються працівникам: 1) за роботу із шкідливими і важкими умовами праці; 2) за особливий характер праці; 3) в інших випадках, передбачених законодавством. Отже, заміна доплати за роботу у нічний час додатковою відпусткою як компенсація трудовим законодавством не передбачена.
2014-12-23 09:43:28: Анастасія
Доброго дня! Я працюю в call-центрі, працювала за графіком \"день, ніч, 48\" з 08 до 20, с 20 до 08, 2 вихідних. Оплата погодинна. За роботу в нічний час не передбачено доплат. Чи я можу розраховувати на якусь іншу компенсацію, додаткову оплачувану відпустку наприклад, якщо так, то скільки днів додається до відпустки. Дякую!
2014-09-29 16:27:32: Вячеслав юрист КВУ
Для Сергія з Рівного. Стаття 21Кодексу законів про працю України визначає поняття що таке трудовий договір, а саме -Трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов\'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов\'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Стаття 31 цього кодексу вказує, що Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. Це означає, що керівник не має права примусити працівника до продовження роботи понад встановлений час. Якщо він так вчиняє його дії слід зафіксувати (свідки, акт складений не менш як трьома особами тощо) і у випадку продовження незаконних дій подати скаргу до прокуратури або ж позовну заяву до суду.
2014-09-27 02:42:02: Сергій
Доброго дня! Чи може роботодавець примусити працювати працівника після виходу в нічну (3 зміну)? Тобто ситуація слідуюча. 3-тя зміна триває 9 годин і після цього вимагають продовжити роботу (переїзд товару на нове місце так розумію, що можу дати відмову і навіть поскаржитись у відповідний орган?
2014-01-14 10:20:35: Микола (юрист КВУ)
Відповідь для Юлії із Київської області: Рекомендую написати заяву роботодавцю із проханням у письмовій формі роз\'яснити причини зниження зарплати. Після отримання відповіді варто дати таку відповідь прочитати юристу чи адвокату, щоб він її проаналізував і сказав чи законно її знизили.
2014-01-13 12:52:23: Юля
Я працюю в державній установі. Директором Будинку Культури.Заробітна плата у вересні була 1480грн. Із жовтня врізали половину суми. На моє питання чому і на якій підставі? Відповіли що пустий бюджет. Я отримую зараз 800 грн. Я розлучена маю дитину віком 11р.Аліменти не отримую , бо боржник ухиляїться від сплати. Буду подавати документи на отримання тимчасової державної допомоги. Ди мають право врізати заробітну плату?
2013-10-14 08:53:00: Мирослава, юрист
для Анни (Житомир): Нічним, відповідно до ст. 54 КЗпП, вважається час із 22.00 до 6.00 наступного дня. Тривалість роботи в нічний час повинна бути менше тривалості роботи в денний час на одну годину. Оплачується така робота у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Справедлива чи несправедлива така оплата - Ви повинні виходити з того, що написано у відповідних угодах, а також, вирахувавши 20% окладу за годину роботу (для цього зверніться до Вашого бехгалтера).
2013-10-11 13:32:54: Анна
Здравствуйте. Я работаю в сельськом хозяйстве на посаде весовщик. Работаем через день с 8 до 22:00 зарплата 1500 грн. Начальство сказало что будем работать в ночь до 4- 5 часов утра за ночное время платят 50 грн. напишите пожалуйста справедлива ли єто оплата. Как розщитывается оплата за ночное время??
2011-01-10 12:29:53: Мирослава (юрист КВУ)
для Олександра (Харків): ст. 121 КЗпП визначено гарантії і компенсації на службові відрядження. Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженою наказом Мінфіну №59 від 13.03.1998р., передбачено, що службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства, об\'єднання, установи, організації (далі - підприємство) на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи. Службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить в дорозі або має роз\'їзний (пересувний) характер, НЕ ВВАЖАЮТЬСЯ відрядженнями, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом) між працівником і власником (або уповноваженою ним особою). Витрати на відрядження особи, яка перебуває в трудових відносинах з платником податку, включаються до складу валових витрат платника податку лише за наявності документів, що підтверджують зв\'язок такого відрядження з основною діяльністю підприємства, а саме: запрошень сторони, яка приймає і діяльність якої збігається з діяльністю підприємства, що направляє у відрядження; укладеного договору (контракту) та інших документів, які відрегульовують або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, які проводяться за тематикою, що стосується основної діяльності підприємства, яке відряджає працівника. Окремим видом витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження, є добові витрати (видатки на харчування та фінансування інших особистих потреб фізичної особи), норми яких встановлені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.99 N 663 \"Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон\".Добові витрати відшкодовуються в єдиній сумі незалежно від статусу населеного пункту. Крім того, Направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником цього підприємства або його заступником і оформляється наказом (розпорядженням) із зазначенням: пункту призначення, назви підприємства, куди відряджений працівник, строку й мети відрядження. При відрядженні працівника строком на один день або в таку місцевість, звідки працівник має змогу щоденно повертатися до місця постійного проживання, добові відшкодовуються як за повну добу. Якщо відсутні відмітки в посвідченні про відрядження, то добові не виплачуються. Питання справедливості тієї чи іншої дії/бездіяльності, рішення віднесено до компетенції суду.
2011-01-07 16:44:59: Олександр
Я працюю в державній установі. Головбух разом з водієм дуже часто їздять у відрядження. Наприклад, робочий день розпочинається о 8 ранку, вже о 9.30 ранку вони вирушають у відрядження неподалік міста. До 13-14 годин вони вже на робочому місці. Отримують за одне відрядження по 30 грн., при цьому користуються державним автомобілем та державним бензином. Роз\"ясніть чи справедливо вони отримують за відрядження по 30 грн?