Як перетнути лінію зіткнення на Донбасі з дитиною за відсутності одного з батьків?

У середовищі внутрішніх переселенців виникають непоодинокі питання щодо в’їзду на тимчасово окуповану територію Донбасу дітей, зокрема, за відсутності в пункті пропуску одного з батьків.


Згідно з п.п. 5.1.1 Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженого наказом Антитерористичного центру при СБУ від 12.06.2015 № 415ог, в’їзд на неконтрольовану територію дітей, які не досягли 16-річного віку, здійснюється з дотриманням вимог передбачених для таких осіб Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. № 57.


У свою чергу, п. 4 згаданих Правил передбачає, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків. Без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків виїзд дитини, зокрема, дозволяється:


- якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини;


- у разі пред`явлення одного з таких документів (оригіналу або нотаріально засвідченої копії):


- свідоцтва про смерть другого з батьків;


- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;


- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;


- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;


- рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;


- довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану (під час виїзду дитини, батьківство якої не встановлено,н у супроводі одинокої матері).


Крім того, варто зазначити, що згідно зі ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» документами, що надають право на виїзд/в’їзд, зокрема, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон, проїзний документ дитини. Проїзний документ дитини видається органом внутрішніх справ за місцем проживання (перебування) дитини.


На сьогодні є судова практика задоволення позовів законних представників дітей про надання дозволу на багаторазовий в’їзд та виїзд дітей у район проведення антитерористичної операції на неконтрольовану територію України через лінію зіткнення без згоди одного з батьків на підставі вказаних норм законодавства (приклад відповідного судового рішення).


Нагадаємо, що з практичних питань реалізації своїх прав вимушені переселенці, котрі проживають на Рівненщині, можуть отримати безоплатну юридичну допомогу в центрах права РОГО КВУ в Рівному та Сарнах.


Адреса центру права в м. Рівне: вул. Короленка, 6, 1 поверх, каб. 4. Тел.: (0362) 26-38-47, 26-29-43.


Адреса центру права в м. Сарни: вул. Суворова, 8. Тел.: (03655) 2-10-34.

 

Уряд деталізував механізм соціальних виплат внутрішнім переселенцям

 

Рівнянка з Луганська півтора року добивалася отримання статусу внутрішньо переміщеної особи

 

Вперше в українському суді доведено дискримінацію внутрішньо переміщених осіб

 

Як встановити факт народження та смерті особи на тимчасово окупованій території?

 

Де переселенцям задекларувати припинення трудових відносин на окупованій території?

 

Чого очікувати переселенцям після затвердження програми підтримки ВПО?

Юридичний відділ РОГО КВУ