Як встановити факт народження та смерті особи на тимчасово окупованій території?

Мешканці тимчасово окупованих територій України, як ті, хто там проживає нині, так і внутрішньо переміщені особи, котрі змушені були виїхати в інші регіони нашої держави, часто стикаються з проблемами оформлення різних важливих документів. Серед них, наприклад, реєстрація смерті рідних та близьких або ж народження дитини. Це, в тому числі, може стати перепоною для оформлення спадщини чи отримання різних соціальних допомог. Адже ті «документи», які видають на окупованій території, не мають юридичної сили та не визнаються на території України.


Нещодавно ж набув чинності Закон «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України». Він покликаний вирішити зазначені вище проблеми. Про те, хто і як може скористатися цими законодавчими нововведеннями, розповідає юрист РОГО «Комітет виборців України» Вячеслав Горбенко:


Яким чином можна встановити факт народження особи або факт смерті на тимчасово непідконтрольній території України?


Такі факти встановлюються судами України на підставі заяв заінтересованих осіб.


Хто відноситься до заінтересованих осіб і вправі подати таку заяву до суду?


Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території.


Заява про встановлення факту народження особи на цих територіях може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами окупованої території України, незалежно від місця проживання заявника.


Тобто, це можуть робити і громадяни України, які не змогли виїхати з окупованої території та проживають там, і ті, хто виїхав у безпечніші регіони нашої держави.


Чи потрібно до заяви додавати якісь докази?


Так, для підтвердження факту й обставин народження та/або смерті той, хто звертається до суду, повинен надати докази, що підтверджують це. Згідно зі статтею 58 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів. Тому, на практиці, для підтвердження народження дитини батьки можуть подати письмові свідчення очевидців, у т.ч. людини, яка приймала пологи. Варто подавати, якщо це можливо, довідку від лікаря тощо. Звичайно, немає гарантії, що лише цих документів буде достатньо для ухвалення судом позитивного рішення. Але подавати в суд просто заяву без жодних доказів немає сенсу.


В який строк суди мають розглянути такі заяви?


Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.


Що має бути вказано в судовому рішенні?


В рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.


Які дії має вчинити особа, на користь якої ухвалене судове рішення?


Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або ж невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.


Тобто, особа отримує копію судового рішення безпосередньо в суді і самостійно звертається з ним до РАЦСу, або ж суд сам направляє таку копію до вказаного органу, який має провести державну реєстрацію народження або смерті та видати відповідні свідоцтва про це.


Важливо! Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.


Увага! Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.


З практичних питань реалізації своїх прав вимушені переселенці, котрі проживають на Рівненщині, можуть отримати безоплатну юридичну допомогу в центрах права РОГО «Комітет виборців України» в Рівному та Сарнах.


Адреса центру права в м. Рівне: вул. Короленка, 6, 1 поверх, каб. 4. Тел.: (0362) 26-38-47, 26-29-43.


Адреса центру права в м. Сарни: вул. Суворова, 8. Тел.: (03655) 2-10-34.

 

Де переселенцям задекларувати припинення трудових відносин на окупованій території?

 

Чого очікувати переселенцям після затвердження програми підтримки ВПО?

Юридичний відділ РОГО КВУ