Які документи треба подавати для приватизації житла?

Переважна більшість українців уже давно приватизували своє житло. Однак до центрів права РОГО «Комітет виборців України» інколи звертаються за консультацією громадяни, які цього ще не зробили. В когось не було на це часу, а в когось виникали проблеми, зокрема при подачі необхідних для приватизації житла документів до органів місцевого самоврядування (виконкомів місцевих рад). Адже в більшості випадків люди не знають чіткого переліку такої документації.


І, на жаль, нерідко цим вміло користуються деякі чиновники, котрі вимагають від громадян надавати додаткові документи, які взагалі непередбачені чинним законодавством про приватизацію житла.


Наприклад, на сайті Сарненської міської ради Рівненської області в переліку адміністративних послуг, які надаються виконкомом цієї ради, вказано, що при приватизації житла, крім інших необхідних для цього документів, громадяни мають подавати довідки про відсутність боргів за комунальні послуги. Тобто, люди мусять бігати по комунальним підприємствам, збираючи такі підтвердження. Якщо борги є, то, судячи з логіки сарненських чиновників, громадянин не зможе приватизувати своє житло, поки не сплатить борги.


Проаналізувавши чинне законодавство України, фахівці Рівненського КВУ дійшли висновку, що подібні вимоги (довідок про відсутність боргів) органів влади є незаконними. Тому про те, які документи громадяни зобов'язані подавати, аби приватизувати житло, розповідає юрист центру права РОГО «Комітет виборців України» в м. Сарни В'ячеслав Горбенко:


«Порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян визначений у відповідному Положенні, затвердженому Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396.


Відповідно до пункту 17 цього Положення громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію. Органом приватизації, як правило, є або міськвиконком місцевої ради, або одне з комунальних підприємств, утворених ним.


Згідно з пунктом 18 Положення громадянином до органу приватизації подаються:


- оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;


- довідка про склад сім'ї та займані приміщення;


- копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі в гуртожитку);


- документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (таким документом є довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);


- копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;


- заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.


Як видно з наведеного вище переліку, серед необхідних для приватизації житла документів довідок про відсутність комунальних боргів немає. А отже, громадяни не зобов'язані їх збирати та подавати до органу приватизації. Відповідно і чиновники, відповідальні за приватизацію житла, не мають права змушувати людей це робити».


Тож радимо громадянам, котрі стикнулися з такими проблемами при приватизації житла, активно відстоювати свої права та звертатися до суду з позовною заявою. Але для більш ефективного захисту краще спочатку звернутися за правовою допомогою до юриста або адвоката.

Юридичний відділ РОГО КВУ
2014-12-17 11:47:25: Вячеслав юрист КВУ
Для Юлії з Благовіщенки. Стаття 8 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду визначає організацію проведення приватизації та оформлення права власності, а саме: 1. Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Тобто в сільраді це може бути окрема уповноважена рішенням посадова особа яка має вести документацію по приватизації. 2. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім\'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов\'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. 3. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону. 4. Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).
2014-12-17 10:10:15: Юлія
Які документи сільська рада повинна надавати громадянам для приватизації квартири?
2013-12-25 11:05:45: Вячеслав юрист КВУ
Для Ігоря з Тернополя. Відповідно до ст. 8 З.У. Про приватизацію державного житлового фонду - 1. Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. 2. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім\'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов\'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. 3. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону. Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків - Громадяни, які на законних підставах проживають у гуртожитках державної форми власності, гуртожитках, що було включено до статутних капіталів товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), набувають право на приватизацію житлових приміщень у таких гуртожитках після їх передачі у власність відповідної територіальної громади. Отже, для детального з\'ясування питань права приватизації блоку/секції де проживає два наймачі не пов\'язані родинними зв\'язками радимо звернутися до міської ради за місцем проживання та знажодження житла.
2013-12-24 20:38:15: ігор
чи маємо право приватизувати на два номери як було до приватизації згідно ордерів та квартиро найму в блоці де проживає два квартиро-наймачі які немають родиних звязків