Який документ посвідчуватиме право власності на земельну ділянку?

З 1 січня 2013 року відповідно до нових змін у законодавстві громадяни не отримуватимуть державні акти на землю. Документом, що посвідчуватиме право власності на земельну ділянку, буде свідоцтво про право власності на нерухоме майно.


Однак дехто у зв'язку із зазначеними змінами може стикнутися з певними проблемами. В таку ситуацію потрапила громадянка, яка звернулася за консультацією до юристів РОГО «Комітет виборців України». Жінка розповіла, що ще в 2011 році вона уклала з підприємцем договір на виготовлення технічної документації щодо складення державного акту. Але виконавець замовлення так і не видав їй документацію, а кошти, які були оплачені за її виготовлення (близько 1500 гривень), не повернув.


Тож про те, як розібратися в нових змінах у земельному законодавстві та як діяти громадянам, котрі потрапили в подібну ситуацію, розповідає юрист Рівненського КВУ Мирослава Примак.


Так, дійсно з січня 2013 року державні акти на земельну ділянку не видаються. Однак це не означає, що громадяни не можуть оформити право власності на землю. Замість державного акту власник землі отримуватиме свідоцтво про право власності на нерухоме майно (ст. 18 Закону «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень»). Воно повинно видаватися органами державної реєстрації прав на нерухоме майно, в тому числі і на права, які виникли до 01.01.2013 року, оскільки повноваження Держземагенства в частині державної реєстрації прав на земельні ділянки припинені.


Не слід також ототожнювати поняття реєстрації земельної ділянки, що здійснюється органами Держземкадастру, та реєстрації прав на земельну ділянку, що повинно здійснюватися органами Укрдержреєстру. Право власності виникає з моменту реєстрації відповідних прав в Укрдержреєстрі.


Якщо громадянин замовив проект землеустрою, то відповідно до п. 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабміну від 26 травня 2004 р. № 677, розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець подає на погодження відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, за місцем розташування земельної ділянки. Погодження відбувається в порядку, визначеному ст. 186-1 Земельного кодексу України.


Після одержання позитивного висновку (а в деяких випадках і висновку експертизи) проект відведення земельної ділянки розглядається відповідною сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.


Якщо ж Ви замовляли технічну документацію (при приватизації земельної ділянки, що була в користуванні), а не проект відведення, то не потрібно проходити етап затвердження та погодження документації.


Після виготовлення та отримання документації із землеустрою власник такої земельної ділянки для проведення державної реєстрації права власності на землю може звернутися з відповідною заявою та документами до реєстраційної служби самостійно або через державного кадастрового реєстратора, який проводив реєстрацію земельної ділянки.


До заяви слід подати паспорт, документ, що підтверджує виникнення права власності на земельну ділянку (для реєстрації права на новосформовану ділянку), документ, який підтверджує державну реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.


Варто зазначити, що при проведенні держреєстрації права власності через державного кадастрового реєстратора реєстраційну службу відвідувати не доведеться. Документи мають видаватися через відповідного державного кадастрового реєстратора. Тож за умови правильного проходження описаних процедур у результаті Ви повинні отримати від органу державної реєстрації прав свідоцтво про право власності на нерухоме майно.


Що ж до конкретної ситуації, в якій опинилася громадянка, то тут, як мінімум, є невиконання умов договору у визначений строк. В такому випадку особа має право звернутися до суду з позовом про захист прав споживача, виконання зобов'язання в натурі, стягнення пені та відшкодування моральної шкоди. Крім того, відмова виконавця договору видати документацію із землеустрою може бути оскаржена до органів, що здійснюють контроль і нагляд за проведенням землеустрою (територіальні органи Державної інспекції сільського господарства України, Державного агентства земельних ресурсів України).

Юридичний відділ РОГО КВУ
2015-04-03 12:51:40: Вячеслав юрист КВУ
Для Ольги Южноукраїнськ. Відповідно до статті 31 Закону України \"Про оренду землі\" - договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Отже, для розірвання достроково договору оренди землі мають бути підстави (закінчення строку на який його укладено, тощо) і відбувається або за згодою сторін - орендодавця та орендаря , про що має бути укладений договір про розірвання, або ж у випадку незгоди добровільно його розірвати , таке розірвання відбувається лише в судовому порядку. У Вашій ситуації договори продовжують діяти, і слід читати їх в якому порядку та з яких підстав вони можуть бути достроково розірвані. Якщо маєте наміри достроково їх розірвати, то мають бути підстави визначені законом, і таке розірвання теж відбувається в законодавчому порядку або добровільно - за згодою сторін орендодавця і орендаря, або за її відсутності через суд. Заяви на розірвання слід писати довільної форми однак з обовязковими реквізитами та в двох примірниках один з яких з відміткою про отримання залишити у себе як доказ попередження про наміри розірвання договорів. За взірець можна взяти бланк заяви розміщений на цьому сайті зайшовши в розділ ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ - бланк під назвою ЗАЯВА
2015-04-02 12:04:47: Ольга
Батько залишив в спадок мені земельний пай,але він знаходиться в оренді,договору в мене нема,землю переоформила вже на себе і хочу забрати пай,бо вже вийшли строки оренди і я не бажаю продовжувати...але мені кажуть що строки ще не вийшли ,я хочу почитати договір який заключив мій батько ,як правильно написати заяву щоб мені надали копії.
2015-01-19 11:04:11: Вячеслав юрист КВУ
Для Каті з Київа. Будь-яка проектно - технічна документація виготовляється в кількоїх примірниках, на підставі укладеного договору між власником землі та землевпорядною організацією яка і формує цю документацію. Тому не може бути так, що б ця документація була в одному примірнику. Якщо це так, тоді зверніться до тієї фірми яка її готувала і нехай нададуть інший примірник. Але єдиним документом який посвідчує право власності на землю є або державний акт, або свідоцтво про право власності. Щодо можливих спорів по межі між сусідами, то ніхто від них не застрахований, і якщо якісь претензії виникатимуть у майбутньому, то згідно чинного законодавства вони вирішуються органами місцевого самоврядування або в судовому порядку.
2015-01-18 20:14:52: Катя
Доброго дня! Скажіть, будь-ласка, маю на руках свідоцтво права власності на землю, але більш нічого, всю проєктно-технічну документацію сказали здати в архів Земельний. Я так і зробила, а от тепер думаю чи правильно це, адже якщо кольсь з\"явиться новий сусід і скаже: де твої межі? А в мене нічого крім свідоцтва, бо всі \"малюночки\" саме в тій папці під назвою \"проектно-тех. документація\", яка лежить в архіві. Де взяти копію і чи потрібно її взагалі мати? Дякую за порозуміння.
2014-12-10 10:50:13: Вячеслав юрист КВУ
Для Ірини з Нововолинська. Згідно з частиною 7 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України який набув законної сили та чинності з 01 січня 2002 року вказано, що громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки. Тому за Вами зберігається право на надану земельну ділянку і це підтверджується рішенням виконкому. Однак радимо з практичних міркувань все ж таки оформити права власності на цю ділянку та виготовити землевпорядну документацію на неї.
2014-12-09 12:54:48: Ірина
У 1992 р. отримали ділянку у дачному массиві розміром 0,650 га. У 1994 р. рішенням міського виконавчого комітету цю ділянку мені було передано безоплатно у приватну власність, далі в мене діло не пішло (по життєвим обставинам) і я не оформила документи на право власності. Питання : чи можуть у мене забрати зараз цю ділянку рішенням Ради массиву і чи можуть мені зменшити цю ділянку до 0,530 га?
2014-11-18 10:58:45: Вячеслав юрист КВУ
Для Ольги з Рівного. Якщо на усні звернення громадян до чиновників держземагенства, останні не реагують, або ж не можуть пояснити ситуацію щодо роботи держземкадастру, радимо звернутися до начальника цього органу письмово в порядку З.У. Про звернення громадян. Для цього слід написати дві заяви на ім\'я начальника, та поставити конкретне питання щодо непроведення державної кадастрової реєстрації та відмови у видачі документів. Як зразок можна використати звернення (заява, скарга) які наведені в розділі ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ на даному сайті. Подавати звернення можна в кілька способів: 1. Особисто на прийомі у керівника, 2. Через канцелярію/секретаря-діловода, 3. Поштою - рекомендованим листом з повідомленням про отримання. Головне що б була відмітка на вашому примірнику звернення про дату його отримання вхідний номер та підпис відповідальної особи. Така відмітка є доказом надходження звернення громадянина та початком відліку місячного строку на його розгляд, а потім , якщо питання не вирішилося в позитивний спосіб і як доказ для оскарження бездіяльності чиновників в суді.
2014-11-17 13:08:05: ольга
прошу вашого пояснення в такій ситуації, є кадастровий номер на землю, коли звернулася в Держземагенство, то вони сказали, що свідоцво не можуть дати, бо кадастровий реєстратор не працює, коли запрацює невідомо. не можу зрозуміти в чому справа
2014-02-26 09:10:30: Вячеслав юрист КВУ
Для Ігоря з Тернополя. Стаття 330 Цивільного Кодексу України регулює питання набуття добросовісним набувачем права власності на майно, відчужене особою, яка не мала на це права, зокрема: 1. Якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього. Стаття 388 Цивільного кодексу України встановлює право власника на витребування майна від добросовісного набувача. Зокрема: 1. Якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно: 1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; 2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; 3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом. 2. Майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо воно було продане у порядку, встановленому для виконання судових рішень. 3. Якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках. Отже, якщо виник спір, і вже є судовий розгляд слід зібрати на свою користь яекомога більше доказів, які б підтверджували добросовісне набуття прав власності на земельну ділянку. Для цього слід звернутися до юриста, адвоката за правовою допомогою.
2014-02-25 14:06:49: Ігор
У мене таке питання. я придбала земельну ділянку у фізичної особи, яка її отримала на підставі рішення сілької ради про надання їй такої земельної дялянки. Зараз сільська рада судиться зі мною про витребування у мене цієї земельної ділянки і скасування свого рішення, у зв\"язку з тим, що рішення є незаконне, винесене з порушенням процедури надання земельної ділянки. Чи мають право і чи можть у мене збрати цю земельну ділянку, якщо я є добросовісним набувачем?
2013-12-19 10:52:45: Вячеслав юрист КВУ
Для Людмили смт. Млинів. Якщо у технічну документацію вкралася помилка вона підлягає виправленню. Радимо в цій ситуації безпосередньо звернутися до того фахівця який виготовляв техдокументацію і допустив помилку. Якщо він відмовляється це зробити, слід звернутися до його безпосереднього керівника. Якщо керівник не реагує, слід звернутися до нього з письмовою заявою в двох примірниках (один з відміткою про реєстрацію слід залишити в себе) і вимагати усунення або виправлення недоліків. Якщо всі вищевказані дії не дають результату можна обрати - 1. Звернення до прокуратури зі скаргою. 2. Звернення до територіального органу Держземагенства зі скаргою. 3. Подати позовну заяву до районного суду.
2013-12-18 14:37:55: людмила
В 2012 році я купила земельну ділянку .При розробці технічної документації по заміні бланка державного акта виконавець допустив помилку в описі меж і зменшив фактичні розміри земельної ділянки.В мене на руках знаходиться державний акт на право приватної власності з значно більшими розмірами ділянки.Чи повинен державний виконавець переробити технічну документацію і внести зміни по розмежуванню згідно державного акта на право власності. Дякую за відповідь.
2013-12-01 21:23:17: Мирослава, юрист
для Світлани (Віта-Поштова): У випадку відсутності кадастрового номеру у зазначеної земельної ділянки (й відповідно, відсутності Поземельної книги) нотаріус надає запит на підставі відкритої ним спадкової справи. Спадкоємець, визначений у запиті, подає заяву про державну реєстрацію земельної ділянки, в процесі якої ділянці присвоюють кадастровий номер. При цьому відкривається Поземельна книга. Далі спадкоємцю видається витяг з неї. А нотаріус має можливість видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку. На державному акті про право власності на землю нотаріус ставить відмітку про перехід права власності та повертає спадкоємцям. Потім спадкоємцю треба зареєструвати своє право на землю. Право власності на землю набувається виключно з моменту державної реєстрації прав на неї.
2013-11-21 15:18:16: Світлана
Ми опинились у схожій ситуації. В 2011 році звернулись до землевпорядноїі організації, щодо виготовлення держакту на землю (дісталась у спадок від чоловіка мені і двом синам, на руках в нас свідотства про спадщину та фотокопія держакту на імя чоловіка, ще 2001 року, без кадастрового номеру). Організація повинна була зробити за 6 місяців, але не склалось, почались якісь відмовки, потім змінилмсь закони. Зробили вони тільки кадастровий номер, ще є диск, на кадастровій мапі ділянка є. Грощі нам не повертають, натомість почали робити технічну документацію, щодо встановлення межі змельної ділянки в натурі, і тепер цю документацію треба здати до Держземкадастру для погодження. Організація не хоче цього робити поки ми не заплатимо 4 тисячі гривень, самі ми не можемо здати документи, не беруть керуючись ст. 186-1 Земельного кодексу України. Підскажіть, нам взагалі треба це погодження? Які треба зробити кроки, щоб Дерземкадастр видав витяг про реєстрацію земельної ділянки.
2013-10-30 08:01:16: Мирослава, юрист
для Олександра (Полтавська область): з Вашого запитання не зовсім зрозуміло, який акт, адже документ, який зараз посвідчує право власності на земельну ділянку, є відповідне свідоцтво. Далі - про що і куди заяву Ви написали 17.09.2013 року?В будь-якому випадку, Ви можете написати скарги на відповідні дії/бездіяльність до органу, у підпорядкуванні якого перебуває \"відділення\", до територіального органу Держземагенства (оскільки це стосується земельних питань); якщо ви укладали про щось договір на виконання певного виду робіт - скаргу до територіального органу захисту прав споживачів, а також правоохоронних органів.
2013-10-28 20:28:00: Олександр
Не можу забрати акт на право власності на земельну ділянку.Заява написана 17,09,13 року телефон не відповідає,на роботі працівники відсутні мало того охорона не впускає в відділення посилаючись на їх відсутність,ходжу майже кожен день.Підскажіть будь ласка як бути в такій ситуації.