За роботу у виборчій комісії не повинні забирати субсидію чи зменшувати пенсію

Для організації і проведення місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня цього року, на Рівненщині буде задіяно 369 територіальних та більше 1000 дільничних виборчих комісій. Склад кожної з них, крім деяких винятків, налічуватиме 12 і більше осіб. Тому для тих, хто погодиться виконувати обов’язки членів виборчих комісій на цих виборах, важливо розуміти, чи можуть вони через своє членство в комісіях, наприклад, втратити право на отримання субсидії, чи їм зменшать пенсію або інші соціальні виплати.


До центрів права РОГО «Комітет виборців України» впродовж останніх років неодноразово зверталися за юридичною допомогою колишні члени виборчих комісій з подібними проблемами. Люди скаржилися, що через роботу у виборчих комісіях під час тих чи інших виборів їм намагалися зменшити розмір отримуваної ними пенсії чи взагалі позбавити їх певної соціальної допомоги. Наприклад, допомоги з безробіття. Бувало навіть таке, що подібне робили через 8 років після роботи комісії.


Чи праві в таких випадках органи влади і чи варто боятися потенційним кандидатам на роботу у виборчих комісіях подібних ситуацій розповідає керівник правових програм РОГО «Комітет виборців України», адвокат Микола Глотов:


«Подібна практика є неприйнятною і вже неодноразово підтверджувалася судовими рішеннями та листами ЦВК неправомірність дій щодо зменшення розміру пенсій чи позбавлення допомоги з безробіття.


Чинний Закон «Про місцеві вибори» передбачає, що оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи у комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення їм та членам їхніх сімей, які проживають разом з ними, будь-яких видів соціальних виплат, пенсій, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.


Якщо ж зазначене положення законодавства буде порушено, то потрібно діяти так:


Крок 1. Отримати письмову відповідь від центру зайнятості, управління соціального захисту чи місцевого органу Пенсійного фонду (того, хто саме у Вашій ситуації допускає порушення Ваших прав). У ній має буде вказано про позбавлення Вас допомоги, її зменшення чи зменшення розміру пенсії або утримання її частини через те, що за роботу у виборчій комісії Ви отримали певні кошти з бюджету.


Тому, якщо Вам про це сказали усно в одному з вказаних органів, але письмової відповіді не дали, то напишіть заяву і подайте їм. У ній вкажіть дві вимоги:


1) пояснити причини позбавлення виплати чи зменшення її розміру або причину прийняття рішення про утримання з Вас певних коштів;


2) надати письмову відповідь на вказане звернення.


Крок 2. Маючи на руках письмове підтвердження з обґрунтуванням причин позбавлення виплати чи зменшення її розміру або причин прийняття рішення про утримання з Вас певних коштів, слід вказане рішення/дії оскаржити в установленому порядку. Зробити це можна двома шляхами:


а) позасудовий – подати скаргу до вищестоящого суб’єкта, якому підпорядкований той, хто вчинив відповідні дії чи прийняв рішення, якими порушено ваші права. Так, на міський центр зайнятості поскаржитись можна в обласний, а на обласний (у випадку відмови задовольнити скаргу) – до Державної служби зайнятості населення та Міністерства соціальної політики України. На управління праці та соціального захисту міської ради чи районної адміністрації подати скаргу можна спочатку в обласний соцзахист при облдержадміністрації, а у випадку нереагування слід звертатися до Міністерства соціальної політики України. За подібною логікою оскаржуються рішення і дії органів Пенсійного фонду. Спочатку на районне чи міське управління подати скаргу можна в обласне (головне), а у випадку відмови останнього – до Пенсійного фонду України.


Поруч з вказаним, варто також написати звернення до Центральної виборчої комісії, в якому описати проблему та просити сприяння в її вирішенні;


б) судовий – подавати адміністративний позов до суду. Цей спосіб можна використати відразу, як тільки у Вас буде письмове підтвердження порушення права (позбавлення виплати чи зменшення її розміру). Але це не обов’язково. До суду також можна звернутися з позовом і після того, як Ви безуспішно використаєте позасудовий спосіб».


РОГО «Комітет виборців України» закликає громадян, які, будучи членами виборчих комісій, стикнуться з подібними неправомірними діями органів влади, повідомляти про це за телефоном: (0362) 26-39-43 і 26-38-47 або за адресою: м. Рівне, вул. Короленка, 6, оф. 4.


Юристи організації безоплатно допоможуть Вам захистити Ваші права.

Юридичний відділ РОГО КВУ