Земля є, паперів нема

Я обробляю землю, яка колись належала моїй бабусі. Це 15 соток городу біля Нового Двора. Ніяких паперів на цю землю не маю, хоча обробляю її з 1994 року, відколи бабуся померла. Чи можу я отримати право власності на цю землю, оскільки так давно нею користуюся?


Редакція попросила дати необхідні роз'яснення юриста РОГО КВУ В'ячеслава ГОРБЕНКА. Ось що він повідомив:


- Теоретично такі люди мають право на земельні ділянки на підставі набувальної давності. Адже згідно зі статтею 119 Земельного кодексу України (ЗКУ) громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання в користування.


Рада повинна розглянути звернення людини і дати обґрунтовану відповідь по суті питання: або надати землю у власність чи користування за набувальною давністю, або відмовити в наданні.


Проте на практиці ця норма закону (ст. 119 ЗКУ) не застосовується. Оскільки роз'ясненням Верховного Суду України вказано, що норма статті 119 Земельного кодексу щодо набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю може застосовуватися з 1 січня 2017 року (відповідно до пункту 1 розділу ІХ «Прикінцеві положення» ЗКУ), це означає, що, оскільки Земельний кодекс України набув чинності з 1 січня 2002 року, то і 15-річний строк набувальної давності має відраховуватися саме з цієї дати.


Але, не чекаючи спливу строку, необхідного для застосування набувальної давності, громадяни мають можливість і в загальному порядку згідно зі статтею 118 ЗКУ безоплатно приватизувати земельну ділянку в межах норм безоплатної передачі. Зокрема:


- для ведення особистого селянського господарства - не більш як 2 гектари;


- для садівництва - не більш як 0,12 гектара;


- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;


- для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;


- для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара.

www.7d.rv.ua
2012-11-06 11:32:19: Микола (юрист КВУ)
Відповідь для Михайла із Львівської області: Ви зверталися по консультацію щодо приватизації ділянки. Однак Ви у своєму питанні чітко не вказали про те орендуєте ви ділянку землі у її власників (на кого приватизована) чи просто, повідомивши сільську раду, користуєтесь такою ділянкою. Для повнішого розуміння ситуації та надання Вам фахової відповіді на поставлене питання прошу написати мені, надіславши відповіді на такі питання: 1) чи є на дану ділянку Державний акт про право власності? 2) від чийого імені оплачуються рахунки щодо використання даної ділянки (вашого чи ін. особи, яка вже давно в селі не мешкає)? 3) чи є між вами і власником ділянки (якщо такий існує) договір оренди? Після отримання відповідей на ці питання я зможу надати повну фахову відповідь.
2012-11-04 18:36:56: Михайло
я тримаю земельну ділянку з 2001 року яка була приватизована іншими людьми які вже більше десяти років не прожиають на території села земельною ділянкою не користуються і не оплачують. по їхній просьбі дана земельна ділянка в сільській раді була надана мені в користування за що я регулярно сплачую. чи можу я дану ділянку приватизувати