На Рівненщині підвищуватимуть гендерну рівність

Лише 11 жінок із 75 кандидатів у народні депутати на позачергових виборах до Верховної Ради України 2014 року зареєстровано в одномандатних виборчих округах Рівненської області. А в 2012 році під час парламентських виборів на Рівненщині взагалі не балотувалася «мажоритарником» жодна жінка. Ці факти можуть свідчити про те, що в нашому регіоні ситуація з дотриманням гендерної рівності, в політиці зокрема, на неналежному рівні.


Чи існує гендерна рівність в Україні? Це питання цікавить багатьох людей. Можливо, де-юре, це справді так, але ж де-факто, ми майже щодня стикаємося з проявами дискримінації за гендерною ознакою. Досить часто можна почути про те, що молода мама не може знайти роботу, чи історії жінок, які не можуть працевлаштуватись, адже роботодавці мають побоювання стосовно того, що скоро жінки захочуть йти в декрет і прийдеться виплачувати декретні кошти. Найчастіше роботодавець робить вибір на користь працівника чоловічої статі, оскільки він не буде брати лікарняні разом з дитиною, не піде в декретну відпустку тощо. Тож проблема прояву дискримінації за гендерною ознакою є актуальною в наш час.


Ще в далекому 1980 році Україна ратифікувала Конвенцію «Про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок». З тих пір в Україні змінилося безліч влад, повністю переформатовано політичну систему та форму правління, але ситуація щодо протидії дискримінації відносно жінок стала не набагато кращою.


Хоча з 2000 року в Україні відбуваються позитивні зміни щодо зменшення проявів дискримінації за ознакою статі. Так, у 2001 році прийнято Закон України «Про попередження насильства в сім'ї», у 2005 році прийнято Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Проте, це так і не вирішило проблем з дискримінацією за ознакою статі.


Саме тому, Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги реалізовує проект «Посилення правових можливостей гендерно-дискримінованих груп». Цей проект націлений на подолання дискримінації при влаштуванні на роботу, в розмірі оплати праці, подолання насильства в сім'ї та наданню безоплатної правової допомоги з цих питань.


В Україні створюються 4 Центри протидії дискримінації за ознакою статі в таких містах:


- м. Хмельницький (на базі ХОГО «Подільської правової ліги);


- м. Чернігів («Чернігівський громадський комітет захисту прав людини»);


- м. Павлоград Дніпропетровська обл. (БО «Горєніє»);


- м. Рівне (РОГО «Комітет виборців України»).


Якщо у Вас виникло питання правового характеру, пов'язане з проявом дискримінації, пов'язаною з гендерною належністю, не зволікайте, звертайтесь у Центри протидії дискримінації, де юристи нададуть Вам якісну правову допомогу.

Інформаційний відділ РОГО КВУ