У Рівному обговорили виборчу реформу в Україні

17 листопада 2011 року у Рівному відбулося громадське обговорення виборчої реформи в Україні.


Організатором заходу виступив Громадський консорціум виборчих ініціатив, який об‘єднав профільні громадські організації, що займаються проблематикою виборчого законодавства та виборчих процесів. До його складу входять: Громадянська мережа ОПОРА, Комітет виборців України, Лабораторія законодавчих ініціатив, Український незалежний центр політичних досліджень.


У обговоренні взяли участь 30 експертів, що представляли органи влади, політичні партії, громадські організації та засоби масової інформації регіону.


Учасникам обговорень було презентовано видання «Виборча реформа для всіх і для кожного», в якій висвітлено основні проблемні моменти виборчої реформи в Україні з огляду на вітчизняні традиції та міжнародний досвід.


Співорганізатор заходу Роман Мартин повідомив, що метою подібних обговорень є залучення якнайширшого кола експертів громадянського суспільства, а також представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування виборчого законодавства, створення умов для встановлення ефективного діалогу між законодавцями, громадськими експертами, виборцями і суб'єктами виборчого процесу, а також вироблення рекомендацій до виборчого законодавства.


Керівник виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська презентувала дані загальнонаціонального експертного опитування, в якому було опитано понад 500 експертів, що їх бачення основних положень виборчого законодавства. Зокрема, вона зазначила, що більшість експертів зійшлися на думці про необхідність запровадження в Україні пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками.


Місцеві експерти також долучилися до дискусії. Вони обговорили питання впливу виборчих систем на процес формування влади і розподілу мандатів, підняли тему фінансування виборчого процесу.


- Інколи говорять, що не важливо, яка виборча система. Головне, щоб люди проголосували, - каже викладач Острозької Академії Сергій Рибачок. - Насправді, це не так. Виборча система дуже важлива. Адже, саме вона впливає на основні методи формування влади. Особисто я категорично проти мажоритарної системи в Україні. Для нас вона не підходить. Оптимальною, на сьогоднішній день, могла б бути пропорційна система з відкритими партійними списками.


- Коли населення голосує за відомо непрохідні партії, воно створює резерв голосів, які потім розподілять між переможцями виборів, - пояснює викладач нюанси, які регулюються виборчою системою. - Багато людей цього не знають. Тому, потрібно підвищувати політичну освіченість українців.


Регіональний представник Асоціації політичних консультантів України Таміла Герасимчук підняла питання фінансування виборів. Вона розповіла, що в нашій країні воно відбувається не прозоро і загалом неефективно.


- Те, що відбувається у плані фінансування виборчого процесу і те, що регламентовано законодавчими нормами серйозно відрізняється, - констатує представник Асоціації політичних консультантів. - В країні вибори фінансує великий бізнес, що робить владу підконтрольною. При цьому взагалі не використовується ресурс свідомого виборця, який у світі є головним джерелом фінансування виборчого процесу.


Проект здійснюється у рамках проекту «Сприяння подальшому зміцненню виборчих процесів в Україні» за фінансової підтримки Європейського Союзу та за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

Прес-центр ГМ ОПОРА
Сайт РП ГМ ОПОРА