За якими правилами проходитимуть місцеві вибори 2020 на Рівненщині?

5 вересня в Україні офіційно стартував виборчий процес на місцевих виборах, призначених на 25 жовтня. Відбуватимуться вони вже вкотре за зміненими правилами. Адже наприкінці 2019 року Верховна Рада Україна прийняла Виборчий кодекс. А всередині липня цього року внесла до нього суттєві корективи.


За якою виборчою системою відбуватимуться нинішні місцеві вибори?


Депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад, де проживає до 10 тисяч виборців) обиратимуть за мажоритарною системою щодо більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано від 2 до 4 депутатів. Бути кандидатом у таких громадах можна буде як шляхом самовисування, так і від політичної партії.


Депутатів Верховної ради АРК, обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (громад, де проживає понад 10 тисяч виборців) обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідної АРК, області, району, міста, району в місті, селі, селищі згідно з адміністративно-територіальним устроєм або території міської, сільської, селищної територіальної громади.


Простіше кажучи, виборцю треба буде в бюлетені поставити дві позначки: галочку напроти партії, яка йому до вподоби, і поруч вписати порядковий номер кандидата, якого він підтримує зі списку саме цієї партії. Тобто, виборцям варто стежити за тим, як ведуть виборчу кампанію і що обіцяють не лише політичні партії, а й їхні конкретні кандидати. Для того, щоб потім розуміти, хто з них більше заслуговує бути в місцевій раді.


У таких громадах (де проживає понад 10 тисяч виборців) балотуватися до місцевої ради можна буде лише від політичної партії.


За якою системою обиратимуть міських, сільських та селищних голів?


Виборів міських, сільських та селищних голів також будуть проходити за двома різними виборчими системами.
Так, громади з кількістю виборців більше 75 тисяч (в нашій області це лише Рівне) будуть обирати голову за допомогою мажоритарної системи абсолютної більшості. Тобто, для перемоги кандидату потрібно набрати більше 50% голосів виборців. Якщо такого кандидата не буде, то буде призначений так званий другий тур виборів. У ньому братимуть участь 2 кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів у першому турі.


Для всіх інших громад вибори голови відбудуться за мажоритарною системою відносної більшості. Тобто, переможе той, хто набрав більше голосів в одному турі.


Ці системи застосовувалися і раніше. Єдина зміна лише в тому, що до цього поділ був на громади з кількістю більше або менше 90 тисяч виборців. Але на Рівненську область це фактично ніяк не вплинуло.


Скільки бюлетенів отримають виборці Рівненщини?


Загалом виборці Рівненської області отримають 4 бюлетені для голосування за:


- голову (села, селища чи міста);


- депутата сільської, селищної або міської ради;


- депутата районної ради;


- депутата обласної ради.


Варто зазначити, що раніше виборці Рівного не обирали депутатів районної ради. Відтепер – будуть, як і решта виборців Рівненщини.


Чи будуть обирати старост?


Липневими змінами до виборчого законодавства народні депутати скасували виборність старост. Тобто, їх обиратимуть не виборці, а призначатиме вже новообраний склад відповідної місцевої ради.


Скільки депутатів буде обрано до Рівненської міської ради?


У Рівненській міський раді буде 42 мандати. Згідно з реформою децентралізації утворена Рівненська міська територіальна громада. До її складу, крім Рівного, ввійде також смт. Квасилів. Тож 25 жовтня нову місцеву владу в громаді обиратимуть рівняни спільно з квасилівчанами.


Для цього територію відповідних населених пунктів вже поділили на 6 округів. Важливо розуміти, що виборці в кожному з цих округів матимуть у бюлетенях однаковий перелік партій, але різні списки конкретних кандидатів у депутати, висунутих цими партіями. Перелік кандидатів на посаду голови буде однаковий.


Чому деякі місцеві вибори називають першими, а деякі – черговими?


В Україні відбудуться чергові вибори до обласних рад. Але до районних рад будуть не чергові, а перші вибори. Це пояснюється тим, що старі райони ліквідували, а натомість створили нові. В Рівненській області відтепер їх буде 4. Також перші вибори пройдуть в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ), де їх ще не було. Серед них і в Рівненській міській територіальній громаді.

Святослав Дубов