Зміни до законодавства щодо виконавчих проваджень та арешту банківських рахунків боржників

Впродовж останніх кількох тижнів до Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги та центру права у Рівному почастішали звернення різних категорій громадян з тим, що на їх банківські рахунки накладені арешти та списуються кошти за виконавчими провадженнями.


В зв’язку із цим, звертаємо увагу на те, що 11 квітня 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон № 3048-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану», який набрав чинності з 06 травня 2023 року. Вказаним нормативно-правовим актом внесені зміни до Закону України «Про виконавче провадження», згідно якого здійснюється примусове виконання рішень судів та інших органів влади.


Відповідно до ч.2 статті 48 Закону «Про виконавче провадження», органи державної виконавчої служби або приватні виконавці можуть звертати стягнення, зокрема накладати арешт на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах з урахуванням встановлених законодавством обмежень.


Прийнятим 11 квітня 2023 року Законом № 3048-IX передбачено, що тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні фізичні особи - боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму, яка протягом одного календарного місяця не перевищує двох мінімальних заробітних плат на 1 січня поточного року, тобто станом на зараз 13 тисяч 400 гривень, оскільки у 2023 році мінімальна заробітна плата на 1 січня становить 6700 грн. Також фізичні особи - боржники можуть з такого рахунку сплачувати податки, збори без урахування такого арешту.


У разі накладення арешту на кошти, розміщені на декількох поточних рахунках, в тому числі і в різних банках, для здійснення таких видаткових операцій може бути визначений лише один поточний рахунок фізичної особи - боржника в одному банку.


Для визначення такого рахунку фізична особа - боржник обов’язково повинна звернутися до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, який наклав арешт на кошти, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій. У вказаній заяві повинно бути зазначено номер поточного рахунку, який фізична особа - боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, в якому відкрито такий рахунок. Заява може бути подана в паперовій формі (нарочно або засобами поштового зв’язку) або в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг».


Крім цього, звертаємо увагу на те, що вказаними змінами до Закону передбачено, що на період воєнного стану припиняється звернення стягнення на пенсію, стипендію (крім рішень про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення, та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації).


Нагадуємо, що у разі необхідності ви можете отримати безоплатну правову допомогу, звернувшись до Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги та партнерів у регіонах, зокрема до Центру права в Рівному за адресою:


м. Рівне, вул. Олександра Борисенка (колишня Короленка), 6, офіс 5 (приміщення Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки, 1 поверх).


- Дні прийому: вівторок та четвер
- Години прийому: 10:00-17:00
- або в інший час за попереднім узгодженням.


Отримати дистанційно безоплатну правову допомогу можливо за телефоном Центру права в Рівному 098-236-06-60
- або ж звернувшись через соціальні мережі Telegram, Viber, WhatsApp;
- або контактну форму Центру права для звернень на сторінці ФБ.


Повідомляємо, що у рамках діяльності Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна «гаряча лінія» з питань, пов`язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти «гарячої лінії» доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*


Віримо в перемогу України!


Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.


*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких операторів.

Інформаційний відділ РОГО КВУ